"Księgarnia" - najciekawsze pozycje książkowe poświęcone postaci Che Guevary dostępne w Polsce

 

Che Guevara 
Anderson Jon Lee

Opis wydawcy: 
Bohater czy morderca, idealista czy fanatyk, bojownik czy awanturnik? Stał się mitem jeszcze za życia i międzynarodowym męczennikiem po śmierci. Był bojownikiem, ikoną studenckich rewolt, strategiem, filozofem, lekarzem, przyjacielem Fidela Castro, a przede wszystkim rewolucjonistą. Jego marzenie było imponujące: raz na zawsze pokonać nędzę i niesprawiedliwość na drodze zbrojnej rewolucji. Oddawał się mu z fanatycznym zapałem i zapłacił za nie najwyższą cenę. Kim był człowiek, który w wieku 36 lat porzucił żonę i pięcioro dzieci, zostawił honorowe obywatelstwo i urząd ministra castrowskiej Kuby, by wywołać rewolucję kontynentalną? Co spowodowało, że potomek argentyńskich arystokratów, absolwent studiów medycznych, postanowił zmienić świat? I czy po latach można rozwiązać niewyjaśnioną wciąż zagadkę, gdzie pochowano okaleczone ciało Che?

Wydawnictwo: AMBER 
Rok wydania: 2008
Stron: 576
Format: 23.5x16.5 cm
EAN/ISBN: 9788324131990

Che Guevara 
Jorge G. Castaneda 

Opis wydawcy:
Jaki był człowiek, który ?dzięki niemal mistycznemu pokrewieństwu ze swoją epoką stał się symbolem społecznych utopii i ucieleśnieniem marzeń całego pokolenia?? Autor opowiada o pełnym przygód słynnego rewolucjonisty (1928 ? 1967) i próbuje wytłumaczyć jego pośmiertny fenomen ? wciąż trwającą legendę argentyńskiego lekarza, komunisty i partyzanta, zabitego w Boliwii w niewyjaśnionych do końca okolicznościach.

Wydawnictwo: Świat Książki 
EAN/ISBN: 9788373918016

Che Guevara 
Cormier J.

Opis wydawcy:
Ernesto Guevara, zwany Che, argentyński lekarz, który z własnego wyboru stał się rewolucjonistą. Był jednym z przywódców przewrotu na Kubie, walczył w Kongu i Tanzanii. Wreszcie, dążąc do wzniecenia rewolucji i obalenia imperializmu w całej Ameryce Łacińskiej, rozpoczął organizowanie oddziałów partyzanckich w Boliwii. Ścigany przez wojska rządowe został ranny, wzięty do niewoli, a następnie zamordowany. Autor tej niezwykłej biografii nietuzinkowego bohatera szuka odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był Che. Idealistą czy zwykłym awanturnikiem? Czym się kierował? A przede wszystkim dlaczego mimo upływu lat legenda o nim jest wciąż tak żywa?

Wydawnictwo: Iskry 
Rok wydania: 2000
Nr wydania: 1
Stron: 354
EAN/ISBN: 9788320717624

Che Guevara misjonarz rewolucji 
Kania Ryszard

Opis wydawcy: 
Być może każdy z nas ma w sobie - albo przynajmniej miał kiedyś - coś z Che, coś z rewolucjonisty. Kiedy jesteśmy jeszcze młodzi i wrażliwi, razi nas krzywda i niesprawiedliwość, buntujemy się, chcielibyśmy zmienić świat. W miarę upływu lat, w jak dorastamy, giną nasze ideały, nasz bunt słabnie i wcześniej czy później akceptujemy świat, świat pełen zła. Akceptujemy ten świat, więc na pewno się ucieszymy, kiedy oni, ci nawiedzeni buntownicy, szaleńcy, przegrają, zostaną pokonani i zlikwidowani. 

Wydawnictwo: Firma Wyd.Handl.Mado 
Rok wydania: 2004
EAN/ISBN: 9788389886002

Moja rewolucja...
Che Guevara E.

Opis wydawcy:
Zapiski legendarnego latynoamerykańskiego rewolucjonisty obejmujące okres Rewolucji Kubańskiej, począwszy od desantu 'Granmy' aż po końcową ofensywę. Che pełnicy obowiązki lekarza oddziału, członka sztabu kolumny partyzanckiej, opisuje wydarzenia jakich był świadkiem. Nie ukrywa też własnych stanów ducha i trapiących go wątpliwości.

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Mireki 
Rok wydania: 2004
Nr wydania: 1
EAN/ISBN: 9788389533555

Che Guevara
Sinclair Andrew

Opis wydawcy:
Był kultową postacią lat 60. i początku lat 70., przywódcą partyzanckim, znanym z niezłomnej radykalnej postawy lewicowej, idolem młodzieżowej rewolty roku 1968 we Francji. Pierwszy od czasów Bolivara myślał o zjednoczeniu krajów Ameryki Łacińskiej, zakładając konieczność zbrojnego obalenia istniejących reżimów i wprowadzenia władzy rewolucyjnej. Pochodził z argentyńskiej rodziny arystokratycznej o wolnomyślicielskich poglądach, studiował medycynę i praktykował w Buenos Aires.

Seria: KIESZONKOWA SERIA BIOGRAFICZNA
Wydawca: WIEDZA POWSZECHNA
Ilość stron: 116
Oprawa: Miękka
ISBN: 8321411835

Kuba. Wojna Partyzancka
Che Guevara

Książka dostępna w całości tutaj

Dziennik z Boliwii
Che Guevara

Opis:
„Dzięki niezmiennemu nawykowi Che zapisywania najważniejszych wydarzeń, mamy do dyspozycji drobiazgowo dokładne, szczegółowe i wręcz bezcenne informacje na temat ostatnich, heroicznych miesięcy jego życia”. Fidel Castro Sławetny ostatni dziennik Che Guevary, znaleziony w jego plecaku, kiedy został wzięty do niewoli przez żołnierzy armii boliwijskiej w październiku 1967 r., a który szybko po śmierci Che zyskał na całym świecie status symbolu. Opracowany na nowo, z dodaną przedmową syna Che, Kamilo, oraz niezwykłymi, wcześniej niepublikowanymi fotografiami. Nowe wydanie przygotowane przez Ośrodek Badań Che Guevary w Hawanie.

Dzienniki motocyklowe
Ernesto Che Guevara

Opis wydawcy:
Z notatek wyłania się portret romantycznego włóczęgi - beztroskiego i ekstrawaganckiego studenta medycyny, wielbiciela ryzykownych przygód, mocnych trunków i pięknych kobiet, który w towarzystwie przyjaciela przemierza nieznane szlaki. 
W tej bardzo młodzieńczej, nieco manierycznej narracji niewiele jest śladów przyszłego rewolucjonisty - swoje przeżycia z przymrużeniem oka i z odrobiną liryzmu relacjonuje bystry, ciekawy świata, krytyczny obserwator.